Divadlo rodiny Švrčkových

O nás

História Holíčskej manufaktúry a Divadla.

„Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna múdra cisárovná, ktorá so svojim podnikavým manželom dala život krásnemu areálu s nádhernými historickými budovami v jednom meste s názvom Holíč“. Už v roku 1743 sa ľudia radi zabávali, navštevovali divadelné predstavenia a umelci boli považovaní za dôležitú súčasť spoločenského života nielen na cisárskom dvore. Umenie a vzdelanie boli vizitkou pokrokového národa, a v tomto duchu pokračuje rodina Švrčkových v pokračovaní ich odkazu a diela.

Pôvodne sa v Holíčskej manufaktúre vyrábala známa keramika - MAJOLIKA, ktorá skrášľovala aj interiér cisárskeho dvora vo Viedni. Továreň zamestnávala renomovaných odborníkov z Nemecka, Francúzska ako aj domácich habánskych džbánkarov. Po období výroby slávnej keramiky, ktorá pokračovala až do roku 1827, prešiel objekt Manufaktúry rôznymi etapami vývoja a využitia až po úplný úpadok a devastáciu objektov aj okolia v minulom storočí.

Záchrana prišla v poslednej chvíli a pomaly odchádzajúce srdiečko tohto areálu k životu znova priviedlo veľmi odvážne rozhodnutie mladých manželov Ľudmily a Jozefa Švrčkových. Od roku 1993 sa zdevastovaný areál stal ich majetkom a prišli dlhé roky neúnavnej obetavej práce celej rodiny a blízkych zopár usilovných spolupracovníkov, ktorým patrí úprimná vďaka za pomoc. Celému skromnému tímu sa podaril malý zázrak. Pri pohľade na dnešnú podobu objektov a zrekonštruované divadlo, ktoré znova rozdáva pozitívnu energiu svojim návštevníkom by sa isto Mária Terézia aj František Štefan Lotrinský potešili.

Mílnikom v znovu prebudení Divadla bol rok 2014, kedy slávnostne otvoril dvere prvým študentom „slovenský sociálny Harvard“, Akadémia vzdelávania a výskumu v sociálnych službách (AVVSS). Mnoho domácich aj zahraničných podujatí, divadelné predstavenia, koncerty, výstavy, stretnutia básnikov a maliarov, či konferencie a workshopy sa od tých čias stali pravidelnými aktivitami divadla, ktoré sa vyliečilo zo svojich závažných ťažkostí a v dobrom zdraví nás bude tešiť aj ďalej.

Tešíme sa na Vás, priatelia.

Stiahnite si našu informačnú brožúrku v PDF

Jednu z budov Holíčskej manufaktúry známu ako Beseda, ktorú v roku 1743 dal postaviť František Štefan I. Lotrinský, manžel Márie Terézie.

Zobraziť celú históriu +

Budovu Holíčskej manufaktúry do svojich rúk získal v roku 1994 holíčsky rodák Jozef Švrček. Dnešná podoba Besedy je zásluhou dlhoročnej tvrdej práce.

Zobraziť celú históriu +

Potešenie profesionálnym umelcom aj akademikom spôsobila informácia o úspešnosti vôbec prvého podaného projektu : Projekt 2020/2023 - “Revitalizácia historických priestorov pre kultúru a spoločenský život“. Divadlo dostalo významný dar, ktorý umožní hercom zabezpečiť svoje predstavenia profesionálnou technikou, osvetlením a ozvučením, a nový šat dostáva aj pódium s novou oponou. Provizórne podmienky, aj napriek ktorým sa v divadle konalo množstvo podujatí sa stávajú minulosťou. Nové technológie nás motivujú, tešia a povzbudzujú k ďalším aktivitám.

Ďakujeme.

VO súhrnná správa o zákazkách s nízkou hodnotou v zmysle §117 Zákona 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní .

Zobraziť celú históriu +

AKTIVITY

Čo sa prevádzkuje v budove BESEDY